Danas je zdravlje majki i djece pod posebnom skrbi u skoro svim državama na Svijetu. Svi dokumenti Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) ističu značenje zaštite majke i djeteta, a svaka zemlja u sklopu svojih nacionalnih ciljeva i strategije određuje koji su njihovi prioriteti, stvara planove i odlučuje na koji će se način ostvariti planirano. Posebna se sredstva ulažu u edukaciju mladih o spolnom i reproduktivnom znanju. Ističe se važnost odgovornog spolnog ponašanja te samostalnog odlučivanja o najpovoljnijem razdoblju u životu za roditeljstvo. Planiranje obitelji jedno je od osnovnih ljudskih prava. Još jedan od pojmova modernog doba je reproduktivno mentalno zdravlje što se odnosi na biopsihosocijalno zdravlje, razvoj i dobrobit tijekom svih razdoblja reproduktivne dobi žena, kao i njihove djece i partnera. Osnovni cilj je prevencija, identificiranje, razumijevanje te tretman različitih emocionalnih i psiholoških izazova kao i porodničkih i ginekoloških pitanja, od područja neplodnosti, preko trudnoće, poroda do menopauze. [2] Trudnoća je period u ženinom životu kada dolazi do raznih promjena: fizičkih, psihičkih i hormonskih.
Bez obzira na ženinu starost, obrazovanje, podrijetlo, ostvarene životne ambicije ili ne prije trudnoće, na činjenicu je li trudnoća bila planirana ili neplanirana ili je li žena prvorotka ili je već više puta rodila, svaka se žena na individualan način nosi sa promjenama koje se počinju događati. Zato se već u najranijoj trudnoći ili za vrijeme planiranja trudnoće preporuča čitanje stručne literature koja polagano uvodi ženu u novo razdoblje u njezinu životu. Najnormalnija je pojava javljanje raznih strahova za vrijeme trudnoće. Strah od prekida trudnoće ( javlja se u najranijim stadijima trudnoće), strah o djetetovom zdravlju, strah o možebitnim komplikacijama u trudnoći, strah od porođaja i svega vezanog uz porođaj, strah od odgovornosti te strah od roditeljstva i promjena koje sa sobom donosi dolazak bebe na svijet. Jednim terminom , većina trudnica osjeća strah od nepoznatog. Istraživanja su pokazala da je strah od porođaja jedan od najvećih i najjačih strahova koji se javljaju u trudnoći. U strah od porođaja ubraja se strah od bolova, strah od komplikacija, strah od ureza međice, strah od trajanja poroda,a neke od trudnica imaju i strah od smrti (djeteta ili majke) za vrijeme poroda.
Strah ponekad toliko može „paralizirati“ ženu da trudnoća i porod postaju traumatično iskustvo. Način na koji se žene mogu boriti protiv strahova su različiti. Prva stepenica u toj borbi je priznanje i izgovaranje na glas onog čega se žena boji. Tek kad si žena prizna da postoji strah može si pomoći ili potražiti pomoć u suzbijanju istog. Vrlo bitna u savladavanju straha je adekvatna edukacija. Kroz trudnoću se lakše prolazi spreman, a i kroz porod isto. S obzirom na ulaganja u antenatalnu skrb, danas je ženama lakše doći do informacija koje ima pomažu u tomu.
Zahvaljujući potpori Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Udruga Foliot od rujna 2022. godine provodi program besplatne podrške za roditelje i buduće roditelje.