Ciljevi udruge
Razvijanje i poticanje kreativnosti, samostalnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja djece i mladih te poticaj na (buduće) aktivno (i aktivističko) sudjelovanje u životu zajednice.
Foliot – Centar za djecu i mlade Matulji neprofitna je udruga koja od 2006. godine provodi razne edukativne i kreativne programe za djecu i odrasle na području Općine Matulji, Grada Kastva i okolice.
Do lipnja 2016. godine djelovali smo pod imenom Društvo Naša djeca Matulji, tada smo odlučili proširiti svoje područje djelovanja te ponuditi sadržaje i za ostale uzraste, prvenstveno mlade i roditelje. Željeli smo stvoriti prostor međusobnog, međugeneracijskog povezivanja i igre, prostor u koji će rado dolaziti djeca, mladi i njihovi roditelji kako bi kroz edukaciju i razvoj kreativnosti razvijali svoje potencijale, a tako i potencijale svoje zajednice.
Već više od 15 godina trudimo se biti mjesto za učenje i kreativno ispunjavanje slobodnog vremena ali i za razvijanje samostalnosti, kreativnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja. Organiziramo niz izvanškolskih aktivnosti i pomažemo roditeljima u kvalitetnom osmišljavanju slobodnog vremena njihove djece.
U radu s djecom i roditeljima, prepoznali smo potrebu da, u ovim izazovnim vremenima, budemo i mjesto podrške pa tako nudimo i programe individualnog i grupnog savjetovanja za djecu i odrasle.
ZAŠTO BAŠ FOLIOT? Često nas pitate zašto baš Foliot. Što znači ta mala riječ? Foliot je dio satnog mehanizma! Na početku, kada je sve to krenulo – najvažniji nam je zadatak bio osmisliti kvalitetno slobodno vrijeme za djecu.
Vrijeme za umjetnost, otkrivanje stranih jezika i kultura. Vrijeme za igru, za učenje, za istraživanje i razvoj potencijala i talenata, za dijalog, druženja i prijateljstva koja traju cijeli život. I tako već (ili tek) petnaest godina! No Foliot već neko vrijeme nije samo mjesto za djecu.
Posljednjih godinu dana, Foliot postaje mjesto susreta različitih generacija, djece, mladih, roditelja i onih koji će to tek postati: mjesto predaha, inspiracije, podrške, igre i edukacije djece i odraslih. Mjesto (i vrijeme) za pojedinca – i zajednicu.
Razvijanje i poticanje kreativnosti, samostalnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja djece i mladih te poticaj na (buduće) aktivno (i aktivističko) sudjelovanje u životu zajednice.
Razvoj i osnaživanje kreativnosti i samostalnosti djece i mladih, društvo koje razumije prava i potrebe djece i mladih te njihovih roditelja, potiče i cijeni kreativnost, štiti i promiče dječja prava te djeci i mladima pruža sigurno, poticajno i zdravo odrastanje.
Svojim djelovanjem Udruga promiče vrijednosti humanosti, odgovornosti, ravnopravnosti, solidarnosti, kreativnosti, pristupačnosti, profesionalnosti.
Voditeljica udruge i dramske radionice
Trenutno pohađa poslijediplomski studij Dramske pedagogije pri Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Prije toga, diplomirala je Medijske umjetnosti i prakse pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Kulturalne studije jugoistočne Europe pri Filozofskom fakultetu u Rijeci. Rad s djecom započela je tijekom studija, radeći tri godine u OŠ Kantrida. Nakon toga, godinu dana je volontirala u Dječjem domu Izvor u Selcu vodeći kazališne radionice, kasnije i u Domu za odrasle osobe Turnić gdje je vodila kazališnu grupu. Pohađala je nekoliko filmskih (uglavnom scenarističkih) radionica i sudjelovala u organizaciji nekoliko filmskih festivala i edukacija (u Hrvatskoj, Srbiji, Italiji, Norveškoj..). Trenutno piše scenarij za svoj prvi dokumentarni serijal za djecu i mlade uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra. Surađuje s nekoliko neprofitnih organizacija koje djeluju na području zaštite ljudskih prava i neformalnog obrazovanja djece i mladih. U zaigranoj i poticajnoj atmosferi, kroz različite dramske vježbe i izazove, potiče djecu da uvijek iznova postavljaju (velika) pitanja i traže (male i) iskrene odgovore.
Voditeljica radionice talijanskog jezika
Profesorica Hrvatskog jezika i književnosti i Talijanskog jezika i književnosti. Diplomirala je na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Od 2002. godine radi kao učiteljica Talijanskog jezika s učenicima svih uzrasta, djecom i odraslima, a posebno voli raditi s djecom predškolskog uzrasta. Djelovala je i još uvijek je aktivna u čitavom nizu udruga, centara, škola stranih jezika gdje je stekla dugogodišnje iskustvo u radu. Rad s djecom smatra više pozivom nego zanimanjem, stoga svojem poslu pristupa profesionalno, ali i emotivno. Ana posljednjih 10 godina predaje Hrvatski i Talijanski jezik u Osnovnoj školi „Srdoči“ u Rijeci. Iza nje je dugogodišnje iskustvo i nebrojena usavršavanja iz svih područja poučavanja, odgoja i obrazovanja koja su doprinijela boljoj suradnji s djecom i sveukupnoj kvaliteti rada. Usavršavanje koje joj je najviše pomoglo u radu ipak je vlastito iskustvo u obiteljskom domu, sin predškolske dobi s kojim je u praksi iskusila sve ono naučeno u godinama školovanja i studija. Ana prije svega inzistira na komunikacijskim vještinama i razumijevanju koje su u početnoj fazi učenja stranog jezika i u najranijoj dobi najvažnije. Nastoji djeci približiti strani jezik ali i razviti ljubav prema njemu kroz igru, glumu, pjesmu, razgovor…
Psihologinja
Mia Rogić je psihologinja te supervizant gestalt psihoterapije i savjetovanja iz Rijeke. Radi kao dijagnostičarka u sustavu zapošljavanja i rehabilitacije osoba s invaliditetom, a honorarno kao savjetovatelj/terapeut za mlade i odrasle. U slobodno vrijeme uvijek rado uroni u pitanja duhovnosti i smisla, a aktivno je angažirana u osvještavanje važnosti ekologije i prava životinja za razvoj ljudskog društva. Vođena je idejom kako smo mi svi djeca odnosa te da se uzrok psiholoških problema treba tražiti i u okolini koja nas okružuje. Što smo više podržani od okoline, to smo sigurniji u svojoj koži, mirniji, kreativniji i otvoreniji za nove stvari, korake, odluke. Iako je trenutno moderno propagiranje osobne odgovornosti i pozitivnog mišljenja kao rješenja svih problema, terapeut isto tako nikada ne smije zaboraviti da je klijent stalno pod utjecajem sadašnjih okolnosti i može se mijenjati u okvirima koje mu te okolnosti dopuštaju. Ponekad jedino što klijent može i mora mijenjati je svijet oko sebe, a ne sebe, jer kada cvijet vene, mijenjamo zemlju, a ne cvijet… Koliko smo sada podržani jednako je bitno kao i koliko smo bili onda podržani, kada smo otvorenog uma i srca upijali sve reakcije okoline na našu malu pojavu. Logično je onda kako naš um postaje slika i prilika obiteljskih obrazaca, a nerijetko i dubokih transgeneracijskih trauma.
Voditeljica kreativne radionice
Nives Trusić, umjetnica i akademska kiparica. Završila je Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2009. godine, smjer kiparstvo. Dobitnica je Rektorove sveučilišne stipendije za najboljeg studenta u 2007./2008. godini. 2018. godine diplomirala je i za odgajatelja predškolske djece na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Iskustvo koje je stekla u radu s djecom u školi i vrtiću potaknulo je njezinu želju za kreiranjem i vođenjem različitih kreativnih radionica s djecom predškolskog i školskog uzrasta. Zadnjih nekoliko godina bavi se slikanjem sa kavom, zemljom, modeliranjem s glinom i izradom papirnatih ruža od kolaža. Izlagala i sudjelovala na brojnim skupnim izložbama i kiparskim kolonijama. U svome radu, nastoji potaknuti djecu da istražuju različite umjetničke ideje. Stvaranje umjetnosti omogućuje djeci da rade kroz osjećaje i emocije, a pozivanje na gotovo umjetničko djelo pomaže djetetu da govori o osjećajima na nov i smislen način. Umjetnost također razvija djetetovu kreativnost. Umjesto da mu se govori što treba učiniti, odgovori i upute dolaze od djeteta.
Godina rada
Djece u našim programima
Redovnih radionica
Foliot – Centar za djecu i mlade
OIB: 47391096436
Pravila privatnosti
Trg Maršala Tita 12, Matulji
Telefon: 091 556 4174
Telefon 2: 099 754 0779
udruga.foliot@gmail.com
IBAN: HR5824020061100482802
Broj računa: 1100482802
ERSTE&STEIERMÄRKISCHE BANK D.D.