Ciljevi udruge
Razvijanje i poticanje kreativnosti, samostalnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja djece i mladih te poticaj na (buduće) aktivno (i aktivističko) sudjelovanje u životu zajednice.
Foliot – Centar za djecu i mlade Matulji neprofitna je udruga koja od 2006. godine provodi razne edukativne i kreativne programe za djecu i odrasle na području Općine Matulji, Grada Kastva i okolice.
Do lipnja 2016. godine djelovali smo pod imenom Društvo Naša djeca Matulji, tada smo odlučili proširiti svoje područje djelovanja te ponuditi sadržaje i za ostale uzraste, prvenstveno mlade i roditelje. Željeli smo stvoriti prostor međusobnog, međugeneracijskog povezivanja i igre, prostor u koji će rado dolaziti djeca, mladi i njihovi roditelji kako bi kroz edukaciju i razvoj kreativnosti razvijali svoje potencijale, a tako i potencijale svoje zajednice.
Već više od 15 godina trudimo se biti mjesto za učenje i kreativno ispunjavanje slobodnog vremena ali i za razvijanje samostalnosti, kreativnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja. Organiziramo niz izvanškolskih aktivnosti i pomažemo roditeljima u kvalitetnom osmišljavanju slobodnog vremena njihove djece.
U radu s djecom i roditeljima, prepoznali smo potrebu da, u ovim izazovnim vremenima, budemo i mjesto podrške pa tako nudimo i programe individualnog i grupnog savjetovanja za djecu i odrasle.
ZAŠTO BAŠ FOLIOT? Često nas pitate zašto baš Foliot. Što znači ta mala riječ? Foliot je dio satnog mehanizma! Na početku, kada je sve to krenulo – najvažniji nam je zadatak bio osmisliti kvalitetno slobodno vrijeme za djecu.
Vrijeme za umjetnost, otkrivanje stranih jezika i kultura. Vrijeme za igru, za učenje, za istraživanje i razvoj potencijala i talenata, za dijalog, druženja i prijateljstva koja traju cijeli život. I tako već (ili tek) petnaest godina! No Foliot već neko vrijeme nije samo mjesto za djecu.
Posljednjih godinu dana, Foliot postaje mjesto susreta različitih generacija, djece, mladih, roditelja i onih koji će to tek postati: mjesto predaha, inspiracije, podrške, igre i edukacije djece i odraslih. Mjesto (i vrijeme) za pojedinca – i zajednicu.
Razvijanje i poticanje kreativnosti, samostalnosti, slobode u izražavanju, međusobnog uvažavanja i razumijevanja djece i mladih te poticaj na (buduće) aktivno (i aktivističko) sudjelovanje u životu zajednice.
Razvoj i osnaživanje kreativnosti i samostalnosti djece i mladih, društvo koje razumije prava i potrebe djece i mladih te njihovih roditelja, potiče i cijeni kreativnost, štiti i promiče dječja prava te djeci i mladima pruža sigurno, poticajno i zdravo odrastanje.
Svojim djelovanjem Udruga promiče vrijednosti humanosti, odgovornosti, ravnopravnosti, solidarnosti, kreativnosti, pristupačnosti, profesionalnosti.
Voditeljica udruge i dramske radionice
Trenutno pohađa poslijediplomski studij Dramske pedagogije pri Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Prije toga, diplomirala je Medijske umjetnosti i prakse pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Kulturalne studije jugoistočne Europe pri Filozofskom fakultetu u Rijeci. Rad s djecom započela je tijekom studija, radeći tri godine u OŠ Kantrida. Nakon toga, godinu dana je volontirala u Dječjem domu Izvor u Selcu vodeći kazališne radionice, kasnije i u Domu za odrasle osobe Turnić gdje je vodila kazališnu grupu. Pohađala je nekoliko filmskih (uglavnom scenarističkih) radionica i sudjelovala u organizaciji nekoliko filmskih festivala i edukacija (u Hrvatskoj, Srbiji, Italiji, Norveškoj..). Trenutno piše scenarij za svoj prvi dokumentarni serijal za djecu i mlade uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra. Surađuje s nekoliko neprofitnih organizacija koje djeluju na području zaštite ljudskih prava i neformalnog obrazovanja djece i mladih. U zaigranoj i poticajnoj atmosferi, kroz različite dramske vježbe i izazove, potiče djecu da uvijek iznova postavljaju (velika) pitanja i traže (male i) iskrene odgovore.
Voditeljica radionice talijanskog jezika
Profesorica Hrvatskog jezika i književnosti i Talijanskog jezika i književnosti. Diplomirala je na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Od 2002. godine radi kao učiteljica Talijanskog jezika s učenicima svih uzrasta, djecom i odraslima, a posebno voli raditi s djecom predškolskog uzrasta. Djelovala je i još uvijek je aktivna u čitavom nizu udruga, centara, škola stranih jezika gdje je stekla dugogodišnje iskustvo u radu. Rad s djecom smatra više pozivom nego zanimanjem, stoga svojem poslu pristupa profesionalno, ali i emotivno. Ana posljednjih 10 godina predaje Hrvatski i Talijanski jezik u Osnovnoj školi „Srdoči“ u Rijeci. Iza nje je dugogodišnje iskustvo i nebrojena usavršavanja iz svih područja poučavanja, odgoja i obrazovanja koja su doprinijela boljoj suradnji s djecom i sveukupnoj kvaliteti rada. Usavršavanje koje joj je najviše pomoglo u radu ipak je vlastito iskustvo u obiteljskom domu, sin predškolske dobi s kojim je u praksi iskusila sve ono naučeno u godinama školovanja i studija. Ana prije svega inzistira na komunikacijskim vještinama i razumijevanju koje su u početnoj fazi učenja stranog jezika i u najranijoj dobi najvažnije. Nastoji djeci približiti strani jezik ali i razviti ljubav prema njemu kroz igru, glumu, pjesmu, razgovor…
voditeljica psihoterapijskih radionica za mlade i odrasle
Geštalt psihoterapeutkinja, magistra pedagogije i mama jednog dječaka. U Foliotu, kao i u životu, nastoji se povezati s ljudima na način da ih vidi, čuje i razumije. Nakon fakulteta, edukacija, supervizija i stalnih profesionalnih usavršavanja te samog životnog iskustva, pokušava živjeti ono što jest i ono što postaje jer sve je podložno promjeni, od naših pogleda na svijet, uloga koje nam život daje, koje sami biramo, do naših emocija, strahova, prioriteta i ambicija. Imajući na umu koliko je svjesnost važna za svakog od nas, jer ona nas vodi do toga da postanemo cjeloviti, nastoji kroz grupni i individualni rad pružiti podršku da zajedno istražujemo taj put pronalaska svjesnosti u svakodnevnici. Biti svjestan sebe, svojih emocija i svega što nas čini ljudima, uvelike nam olakšava periode životnih promjena, a biti podržan u jednim od najvećih životnih uloga, onih roditeljskih (od trudnoće do roditelja djece odrasle dobi) daje nam prostor za individualni rast.
Voditeljica plesnih radionica
Kris je prvostupnica ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te studentica diplomskog studija pedagogije. Ljubav prema plesu rodila se je još u Osnovnoj školi, u trećem razredu, a prve plesne korake ostvarila je u Prvim riječkim mažoretkinjama gdje je kroz višegodišnje plesno iskustvo, 8 godina, napredovala i bila dio kadetske, juniorske i seniorske postave. U srednjoj školi odlučila je svoje plesno iskustvo obogatiti te se upisala u Plesni studio RiS pod voditeljicom Ivonom Brnelić. U RiS-u je plesala šest godina te je pohađala satove modernog plesa, jazz-a, hip hop-a, baleta i MTV-a. Svoje plesno znanje razvijala je kroz plesne radionice u Rijeci i Puli, kroz nastupe u Primorsko-goranskoj županiji i Zagrebu te kroz državna i svjetska natjecanja u Poreču i Novom Sadu. Nakon 4 godine postaje trenerica plesa na različitim lokacijama: u Matuljima, na Krku, Rijeci, Opatiji, a vodi različite dobne skupine: kadetsku, juniorsku i seniorsku skupinu te ih podučava MTV-u, modernom plesu i hip hop-u. Kroz rad u Foliotu djeci želi prenijeti osnovno i općenito znanje o tehnici plesa, različitim vrstama plesa te osjećaj samodiscipline, socijalne prihvaćenosti od strane ostalih polaznika i voditeljica. Djecu želi potaknuti na istraživanje svojih znanja, vještina, sposobnosti i talenata, na izražavanju vlastite kreativnosti te pružati kratak ali sladak bijeg od realnosti sa ljudima koji dijele istu strast kao i oni.
Voditeljica kreativne radionice
Ivana je diplomirala kiparstvo 2007. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Tijekom fakultetskog obrazovanja bila je stipendistica Grada Rijeke, a dobitnica je i Posebne Rektorove nagrade. Sudjelovala je na više skupnih i samostalnih izložbi te je članica HDLU-a Rijeka. U radu s djecom aktivna je od 2008. godine kako u nastavi tako i kroz razne radionice, izložbe i natječaje. Ponosna je mentorica mnogim učenicima koji su postizali zapažene rezultate na raznim likovnim natječajima. Od 2012. godine zaposlena je kao učiteljica likovne kulture u OŠ „Srdoči“ u Rijeci. Rad s djecom kroz kreativne radionice u Foliotu nastavak je njenog djelovanja na području likovne umjetnosti te poticanja razvoja dječje mašte i kreativnosti.
Suradnica za programe podrške
Tea je završila diplomski studij psihologije pri Filozofskom fakultetu. Radni staž je započela u Dječjem vrtiću “Zlatna ribica” u Kostreni, nakon čega je odlučila nastaviti edukaciju i upisala specijalistički studij iz područja psihologije za djecu i adolescente na Sveučilištu Leiden u Nizozemskoj. U Nizozemskoj je stjecala i radno iskustvo pružanja stručne podrške i izrade individualiziranih edukacijskih planova za djecu s razvojnim teškoćama iz spektra autizma i ADHD-a, u školi s IB (The International Baccalaureate) sustavom obrazovanja. U Hrvatsku se vratila početkom 2020. godine, te je nastavila edukaciju iz kognitivno bihevioralne terapije koju primjenjuje u radu s djecom i mladima. Iste godine je započela i s radom u Logopedskom i rehabilitacijskom centru Blaži u Zagrebu, provodeći psihodijagnostiku i izradu preporuka za školu, individualnu psihološku terapiju, a kao član tima stručnjaka i grupne radionice pripreme za školu za djecu predškolske dobi. Djeci i mladima, s i bez razvojnih teškoća, pružala je psihološku podršku u vidu učenja i jačanja socioemocionalnih vještina, pažnje, strategija planiranja i organiziranja učenja, poželjnih oblika ponašanja, strategija emocionalne regulacije i nošenja s neugodnim emocijama, nošenje s anksioznosti i depresivnim raspoloženjem. Kao edukantica kognitivno bihevioralne terapije pruža i individualnu psihološku podršku djeci i mladima, a u Foliotu priprema i vodi razne aktivnosti podrške za djecu i mlade.
Suradnica za programe podrške
Martina je magistra psihologije. Preddiplomski studij završila je na Filozofskom fakultetu u Rijeci, a diplomski studij na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nakon fakulteta, svoj put nastavlja u organizacijskom okruženju u ljudskim resursima, gdje je radila kao psihologinja u području zapošljavanja i razvoja zaposlenika. Uz to, surađuje s nekoliko neprofitnih organizacija. Uključena je u aktivnosti iz područja reproduktivnog mentalnog zdravlja i psihološke podrške mladima. Aktivno djeluje u području psihološkog savjetovanja, u provođenju radionica i u ostalim aktivnostima usmjerenih na mlade i na odrasle osobe (trudnice i roditelje). Educira se u području kognitivno bihevioralne terapije i u terapiji usmjerenoj na suosjećanje. Pobornik je cjeloživotnog učenja, a nova saznanja voli primjenjivati u svakodnevnom radu. Želja joj je doprinijeti razvoju i popularizaciji psihologije te vjeruje da bi psihološka pomoć i podrška trebale biti dostupne svima. Psihologiju ne smatra samo područjem rada, već svojim pozivom.
Godina rada
Djece u našim programima
Redovnih radionica
Foliot – Centar za djecu i mlade
OIB: 47391096436
Pravila privatnosti
Trg Maršala Tita 12, Matulji
Telefon: 091 556 4174
Telefon 2: 099 754 0779
udruga.foliot@gmail.com
IBAN: HR5824020061100482802
Broj računa: 1100482802
ERSTE&STEIERMÄRKISCHE BANK D.D.