Iščekivanje rođenja djeteta posebno je razdoblje u životu budućih majki i očeva. Žena u tom periodu prolazi kroz mnogobrojne promjene – fizičke, ponašajne i emocionalne. Poznavanje onoga što se događa tijekom tog razdoblja budućim roditeljima može biti od velike koristi jer s razumijevanjem svih promjena ukida se mjesto strahu, zbunjenosti ili nemiru. Kao i u svim drugim osjetljivim periodima, podrška bližnjih za vrijeme trudnoće je iznimno važna, a važno je i da majke misle na sebe i više nego inače.Kažu da stres i trudnoća idu “ruku pod ruku”. Nije ni čudo, obzirom da je drugo stanje upravo to – ogromne promjene koje uzrokuju i značajne emotivne turbulencije. Raspon emocija može se kretati od sreće i uzbuđenja do brige, anksioznosti, pa čak i depresije. Puno je različitih okidača za stres u trudnoći, važno ih je prepoznati i znati kakav je njegov utjecaj na trudnoću i bebu, a još važnije kako ga umanjiti i kada je vrijeme da potražite stručnu pomoć.
Ako zaplačete gledajući reklamu, nemojte misliti da nešto nije u redu s vama. Mnoge trudnice imaju iste reakcije i znajte da definitivno niste same. Postoji mnogo razloga zašto žene češće plaču kada su u drugom stanju, a mogu biti u pitanju i fiziološki i emocionalni razlozi. Plakanje u prvom tromjesječju se smatra uobičajenim “simptomom” trudnoće. U ranoj trudnoći nastupaju nagle promene u sekreciji hormona. Povišeni nivoi progesterona i estrogena imaju jak uticaj na raspoloženje, često uzrokujući nervozu, uznemirenost i tugu. Pored toga, ne treba umanjiiti činjenicu da je trudnoća ogromna promena u životu, koja nosi sa sobom značajnu promenu svakodnevnog života i obaveza.
Zbog svega navedenog, epizode plakanja su odraz naglašene emotivnosti u ovom periodu života, i mogu biti izazvane osećanjem ekstremne radosti i sreće, ali i straha i brige.
Koliko god da ste želele bebu i planirale trudnoću, to vas neće lišiti povremenog stresa. Fizičke promene, hormonske fluktuacije, briga o budućoj bebi, posete doktoru i testiranja, turbulencije na poslu, u porodičnim odnosima, odnosima sa starijom decom, su sve uobičajeni okidači stresa (i plakanja) u trudnoći.
U malom broju slučajeva tijekom i nakon trudnoće neke majke doživljavaju duža i ozbiljnija razdoblja promjena raspoloženja, razine aktivnosti, kao i depresivne smetnje. U takvim je slučajevima posebno važno kontaktirati liječnika ili psihologa kako bi majka čim ranije dobila podršku koja joj je potrebna. S obzirom na to da je razdoblje trudnoće veliki izazov, majkama je potrebna pomoć u suočavanju s velikim i specifičnim zahtjevima. Važno je naglasiti da obraćanjem psihologu nitko ne postaje ili dokazuje da je manje sposoban, vješt ili pametan, već upravo suprotno. Spoznati da nam je u nečemu potrebna pomoć osobina je mudrih i jakih ljudi koji shvaćaju da nitko ne može znati sve. Istovremeno, obratiti se na pravo mjesto po savjet ili preporuku znači da na izazove i teškoće gledamo kao na priliku za učenje i rast.
Zahvaljujući potpori Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Udruga Foliot od rujna 2022. godine provodi program besplatne podrške za roditelje i buduće roditelje.